Ідентифікація та аутентифікація користувачів

Ідентифікація та аутентифікація користувачів. Розмежування доступу зареєстрованих користувачів до ресурсів автоматизованих систем. Реєстрація та оперативне оповіщення про події безпеки.

Аутентифікація, авторизація та ідентифікація

Ідентифікацію й аутентифікацію можна вважати основою програмно-технічних засобів безпеки, оскільки інші сервіси розраховані на обслуговування іменованих суб’єктів. Ідентифікація й аутентифікація — це перша лінія оборони, «прохідна» інформаційного простору організації.

Ідентифікація (від латинського identifico — ототожнювати): присвоєння суб’єктам і об’єктам ідентифікатора і / або порівняння ідентифікатора з переліком привласнених ідентифікаторів. Наприклад, уявлення людини на ім’я по батькові — це ідентифікація.

Аутентифікація (від грецького: αυθεντικός; реальний або справжній): підтвердження достовірності чого-небудь або кого небудь. Наприклад, пред’явлення паспорта — це підтвердження автентичності заявленого імені по батькові.
Авторизація є функцією визначення прав доступу до ресурсів і управління цим доступом.

Авторизація — це не те ж саме що ідентифікація та аутентифікація: ідентифікація — це називання особою себе системі; аутентифікація — це встановлення відповідності особи, призначеному ним самим ідентифікатором; а авторизація — надання цій особі можливостей у відповідність до покладених йому правами або перевірка наявності прав при спробі виконати будь-яку дію. Наприклад, авторизацією є ліцензії на здійснення певної діяльності.

Аутентифікація буває однобічної (звичайно клієнт доводить свою дійсність серверу) і двосторонньої (взаємної). Приклад однобічної аутентифікації — процедура входу користувача в систему.

У мережевому середовищі, коли сторони ідентифікації/аутентифікації територіально рознесені, у розглянутого сервісу є два основних аспекти:

 • що служить аутентифікатором (тобто використовується для підтвердження дійсності суб’єкта);
 • як організований (і захищений) обмін даними ідентифікації/аутентифікації.

Суб’єкт може підтвердити свою дійсність, пред’явивши принаймні одну з наступних сутностей:

 • щось, що він знає (пароль, особистий ідентифікаційний номер, криптографічний ключ і т.п.);
 • щось, чим він володіє (особисту картку або інший пристрій аналогічного призначення);
 • щось, що є частиною його самого (голос, відбитки пальців і т.п., тобто свої біометричні характеристики).

Біометрія являє собою сукупність автоматизованих методів ідентифікації й/або аутентифікації людей на основі їх фізіологічних і поведінкових характеристик. До числа фізіологічних характеристик відносяться особливості відбитків пальців, сітківки й роговиці очей, геометрія руки й особи й т.п. До поведінкових характеристик відносяться динаміка підпису (ручний), стиль роботи із клавіатурою. На стику фізіології й поводження перебувають аналіз особливостей голосу й розпізнавання мови.

Сервер аутентифікації Kerberos.

Kerberos — це програмний продукт, розроблений у середині 1980-х років у Масачусетському технологічному інституті і зазнав з тих часів, принципових змін. Клієнтські компоненти Kerberos присутні в більшості сучасних операційних систем.
Система Kerberos являє собою довірену третю сторону (тобто сторону, якій довіряють усе), яка володіє секретними ключами суб’єктів, яких обслуговують, і допомагаючої їм у попарній перевірці дійсності

Розмежування доступу

Рольове керування доступом оперує наступними основними поняттями:

 • користувач (людина, інтелектуальний автономний агент і т.п.);
 • сеанс роботи користувача;
 • роль (звичайно визначається відповідно до організаційної структури);
 • об’єкт (сутність, доступ до якої розмежовується; наприклад, файл ОС або таблиця СУБД);
 • операція (залежить від об’єкта; для файлів ОС — читання, запис, виконання й т.п.; для таблиць СУБД — вставка, видалення й т.п., для прикладних об’єктів операції можуть бути більш складними);
 • право доступу (дозвіл виконувати певні операції над певними об’єктами).

схема


Оставить комментарий